Visi tėvai savo vaikui trokšta geriausio. Ir daugelis tėvų mano, kad jų vaikai būtinai turi mokytis užsienio kalbų – ateityje tai bus jiems labai naudinga.

Nuo pat gimimo iki 5-6 metų vaikai lengvai išmoksta bet kokią kalbą. Savo gimtąją kalbą jie išmoksta natūraliu būdu, be jokių mokyklų, todėl ir anglų kalbą sugebės įsisavinti tokiu pat būdu.

Mes taip pat laikomės šio požiūrio į mokymąsi. Neklausykite tų, kurie kalba, kad vaikui būtina pirmiausia išmokti savo gimtąją kalbą. Tai klaidinga nuomonė. Vaiką nuo pat gimimo galima išmokyti dvi-tris-keturias užsienio kalbas. Tai tik padeda jam vystytis, suaktyvina mąstymo procesus.

 

Šio požiūrio privalumai:

  • Vaikas nesąmoningai mokosi kalbos

Tėvai mano, kad mažyliai mokosi anglų kalbą kaip gimtąją, t.y. tiesiog pasyviai klausosi, o vėliau atkuria žodžius ir frazes savo kalba. Būdamas 7 metų bet kuris vaikas gerai moka gimtąją kalbą, nežiūrint į tai, kad nesupranta, kas yra „veiksnys“, „daiktavardis“, „esamasis laikas“ ir t.t. Iš čia ir darome išvadą, kad analogiškai galima mokytis ir anglų kalbos – žinoma, be taisyklių.

  • Vaikas nebijo kalbėti

Tokio amžiaus vaikas mažiau bijo suklysti, negu suaugęs, todėl vaikai drąsiau naudojasi kalba, kurios mokosi. Mažyliams nekyla kalbos barjero, jie labiau betarpiški ir mažiau susikaustę, negu suaugusieji. Jie paprasčiausiai sako, ko nori, nekreipdami dėmesio į savo tarmę ar kalbos klaidas. Suaugusieji ištaiso tas jų klaidas ir vaikas pamažu įpranta kalbėti taisyklingais sakiniais.

  • Pas vaikus gera atmintis

Yra tokia teorija, kad iki 5 metų amžiaus pas kiekvieną vaiką gabumai kalboms aukštesni už vidutinį ir tai yra todėl, kad vaikai greičiau įsimena žodžius ir frazes. Jie kaip papūgėlės, kartoja viską, ką girdi, ir tuoj pat įsimena naujai išgirstus žodžius. Prisiminkite, tikriausiai visi suaugę buvo pakliuvę į tokią padėtį: šalia esat vaikui Jūs pasakote kažkokį nelabai gerą žodį, o jis (kaip tyčia!) tuoj pat jį įsimena ir pradeda vartoti savo kalboje. Jeigu vietoje blogų žodžių gimtąja kalba vaikui pasiūlytume gerus žodžius anglų kalba, jis juos įsimins taip pat greitai.

  • Vaikui lengviau išlavinti tarmę

Manoma, kad vaikui paprasčiau išmokti teisingai tarti garsus anglų kalba, nes pas vaikus garsų pamėgdžiojimo gabumai yra aukštesnio lygio. Vaikas labai greitai mokosi tarti visus garsus gimtąja kalba taip, kaip tai daro suaugęs žmogus. Analogiškai jis mokinsis sakyti ir anglų kalbos garsus: greitai ir teisingai.

  • Mokymasis namuose

Mokymasis namuose su tėvais – optimalus variantas mažyliui. Todėl, jei Jūsų vaikui dar nesuėjo 4 – 5 metų, pabandykite jį mokinti namuose. Bet mokinti vaiką anglų kalbos namuose galima tik su ta sąlyga, kad Jūs patys šią kalbą žinote bent vidutiniu lygiu ir naudositės patraukliais mokymo būdais. Vaikas tik pradeda pažintį su nauja kalba, todėl svarbu, kad ši pažintis būtų maloni ir įdomi. Jūs nemokate anglų kalbos? Galima išbandyti tokį variantą: Jūs lankote kursus ir perduodate ten gautas žinias vaikui. Tokiu būdu tai bus naudinga ne tik vaikui, bet ir Jums. Mūsų mokykloje daugelis suaugusiųjų mokosi anglų kalbos kaip tik šiam tikslui: jie nori mokyti vaikus anglų kalbos, padėti paruošti namų darbus ir t.t. Be to, galėsite neišleisti pinigų brangiems repetitoriams.

 

  • Anglų kalbos mokymasis kursuose

3 – 4 metų vaiką galima vesti į specialų vaikų darželį arba ankstyvojo vystymo centrą, kur vyks anglų kalbos pamokos, o po 7 metų- į kursus vaikams. Šio amžiaus vaikams svarbu ne tik mokytis anglų kalbos, bet kartu ir bendrauti su savo bendraamžiais, plėsti bendravimo ratą, konkurentinėje aplinkoje vykdyti įdomias užduotis. Svarbiausias momentas, į kurį Jums reikia atsižvelgti – tai vaikų žinių lygis grupėje. Svarbu, kad visi vaikai anglų kalbą mokėtų panašiame lygyje, kitaip vaikui užsiėmimuose gali būti nejauku. Po to, kai vaiko anglų kalbos žinios pasieks vidutinį lygį, galima pabandyti jį išsiųsti į specialią kalbų stovyklą. Tai būtų puikus paskatinimas ir gera motyvacija tolimesniam anglų kalbos mokymuisi ir leis vaikui susirasti draugų įvairiausiuose planetos kampeliuose.

 

  • Individualus mokymas

Vaikams iki 7 metų mes nerekomenduojame pradėti individualaus mokymo. Pirmiausia, pašaliniam žmogui bus sunku patraukti ir išlaikyti vaiko dėmesį. Antra, vaikui gali būti neįdomūs tokie užsiėmimai: viena – mokytis kalbos su tokio pat amžiaus vaikais ir visai kita – vienam su svetima teta. Mokant individualiai yra reikšmingų trūkumų: Jums reikės vaiką vežioti pas repetitorių arba kviesti mokytoją pas save į namus, o tai sudaro tam tikrus nepatogumus. Bet jų galima išvengti, juk yra alternatyva – nuo 9 metų vaikai sėkmingai pradeda mokytis anglų kalbos su SKYP‘o pagalba. Jeigu Jūs norite, kad vaikas išbandytų tokį mokymo būdą, užregistruokite jį į nemokamą bandomąją pamoką. Jūs dalyvausite šiame užsiėmime ir suprasite, ar tinka toks mokymo būdas Jūsų vaikui, ar ne.

 

  • Kaip išmokyti vaiką anglų kalbos namų sąlygomis

Jeigu Jūs bent vidutiniškai žinote anglų kalbą ir turite didelį norą mokyti savo vaiką anglų kalbos namuose, Jūs galite pabandyti užsiimti be mokytojo pagalbos. Jeigu Jūs rengiatės mokyti mažylį, tai šis sprendimas būtų teisingas: jam su mama bus daug smagiau, negu su tegul ir linksma, bet vis tik svetima teta.

Rekomendacija, kaip pradėti su vaiku mokytis anglų kalbos
1. Mėgstamas dalykas
Tik nuo Jūsų priklauso, ar pamėgs Jūsų vaikas anglų kalbą, ar kiekvieną užsiėmimą priims kaip katorgą. Todėl nieko vaikui neprimeskite, suraskite tokius pratimus, kuriuos jis darys su dideliu noru.
Mokydami naudokite žaidimus, o ne pamokas su vadovėliais. Jeigu Jums nepavyks sudominti mažylio ir jis nenorės mokytis anglų kalbos, reiškia teks palaukti, kol jis paaugs.
2. Teisinga motyvacija
Suaugusieji pastoviai kalba apie motyvaciją, bet kada kalbama apie vaikų mokymą, atsižvelgiama tik į taisyklę „vaikui tai ateityje reikės, o dabar jis per mažas, kad tai suprastų“. O ar Jūs kažką darytumėte, jeigu rezultatas Jūsų lauktų kažkur miglotoje ateityje? O vaikui tuo labiau neįdomu klausytis apie kažkokį tai „puikų išsilavinimą“, „karjeros aukštumas“ ar „prestižinį darbą“. Jam norisi žiūrėti filmukus ir valgyti ledus. Taigi mokymo tikslą nustatykite atitinkamai pagal vaiko amžių. Pavyzdžiui, žiūrėti įdomiausius filmukus ir žaisti žaidimus anglų kalba, skaityti naujausias pasakas , kurios nėra išverstos į gimtąją kalbą, anglų kalba ir t.t.
3. Trumpi užsiėmimai
Mažam mokinukui sunku išsėdėti 45 – 60 minučių ir užsiimti anglų kalba, todėl užsiėmimą suskirstykite į nedideles „porcijas“ po 10 – 15 min. Pagalbon ateina įvairiausi pratimai, susiję su judėjimu, pvz., Jūs pasakote žodį anglų kalba, o vaikas vykdo nurodytą veiksmą. Be to, keiskite veiklą: 10 minučių mokinkitės žodžių, 10 minučių žiūrėkite filmuką, 5 minutes dainuokite dainelę ir t.t.

4. Kortelės su paveikslėliais
Jaunos mamos greičiausiai yra girdėjusios apie Gleno Domano korteles, o daugelis jau ir pasinaudojo jomis. Tai yra kartoninės ar plastikinės kortelės su nupieštais ir užrašytais daiktų pavadinimais. Lygiai tokias pat korteles galima panaudoti mokantis anglų kalbos žodžių. Galima užrašyti žodžius anglų kalba ant jau paruoštų kortelių, o galima padaryti mokymosi rinkinį savarankiškai. Internete suraskite gražius paveikslėlius su vaisių, daržovių, gyvūnų ir t.t. atvaizdais, juos atspausdinkite ir užrašykite pavadinimą. Paprastai vaikai lengvai įsimena žodius, asociuodami juos su paveikslėliu. Vaikui patinka ryškūs paveikslėliai ir žaisminga mokymo forma.
5. Naudingi žaidimai
Kaip namuose žaidžiant išmokyti vaiką anglų kalbos? Šiandien netgi 2-jų metų vaikučiai lengvai susitvarko su plantšetiniu ar nešiojamu kompiuteriu. Jie su malonumu žaidžia paprastus žaidimus ir spalvina spalvinimo knygeles. Tokias pramogas galima paversti anglų kalbos mini-pamoka, užtenka vaikui pasiūlyti pažaisti vieną iš pasiūlytų mini-žaidimų. Tai neatima daug laiko ir leidžia išmokti porą naudingų žodžių.
6. Mokomieji animaciniai filmai
Paprasčiausi filmukai – pirmieji klausymo pratimai Jūsų vaikui. Pabandykite pasiūlyti mažyliui paprastą mokomąjį filmuką. Herojai kalba lėtai ir suprantamai, naudojamos paprastos frazės, kurios būtinai pravers bendraujant. Mokytis anglų kalbos su nuotaikingais animaciniais filmukais vaikučiams tikrai nebus nuobodu.
7. Trumpi eilėraštukai
Trumpi eilėraštukai anglų kalba iš karto nušaus du zuikius: pirmiausia, vaikui vystysis atmintis, antra, jis atsimins žodžius iš eilėraščių.
8. Mėgstamos dainelės
Tikriausiai, sunku surasti mažylį, kuris nemėgtų dainuoti. Vaikiškų dainelių tekstai „dirba“ kaip ir eilėraštukai: vaikas ir linksminasi, ir vysto atmintį, ir įsimena reikalingus žodžius. Jeigu Jūsų vaikas dar mažas, galima jam paprasčiausiai įjungti pasiklausymui tas daineles. Šiuo atveju vaikai jų klausosi, nesigilindami į žodžius ir teksto reikšmę.Taip mažylis nuo ankstyvos vaikystės įpras prie užsienio kalbos, o kai kurie psichologai mano, kad tokiu būdu mažasis gali netgi nesąmoningai įsiminti kai kuriuos žodžius.
9. Mokomasis video
Mokomieji vaizdo siužetai vaikams – tai ryškios ir įdomios vaizdinės pamokos mažyliui.
10. Skaitymo taisyklės
Jeigu Jūsų vaikas jau gerai skaito gimtąja kalba, tai jau laikas būtų pereiti nuo pasyvaus klausymo anglų kalba prie skaitymo. Pradžioje reikėtų vaiką išmokinti bazinių skaitymo taisyklių, tada jam kils mažiau klausimų, kaip perskaityti vieną ar kitą žodį.
11. Įdomūs pratimai
Vyresniesiems vaikams jau galima pasiūlyti įvykdyti paprastas užduotis, testus. Svarbu, kad pratimai nebūtų per daug sudėtingi ir būtų pateikti žaidimo forma, tada vaikas nepriims jų kaip eilinių nuobodžių namų darbų.
12. Paprastos pasakos ir pasakojimai
Na, kuris gi vaikas atsisakys pasakos nakčiai? Jeigu Jūs patys žinote anglų kalbą bent vidutiniu lygiu, galite vaikui savarankiškai paskaityti paprastas knygeles. O jeigu norite, kad vaikas klausytųsi pavyzdinio anglų kalbos tarimo, galima pabandyti įjungti audioknygą.
13. Geras vadovėlis
Kad žodis „vadovėlis“ vaikui neasocijuotųsi su nuobodžia knyga, parinkite tinkančią jo amžiui ir pomėgiams medžiagą. Geriausiai tiktų autentiškos priemonės, t.y. anglakalbių autorių vadovėliai anglų kalba. Jie visuomet logiški, paprasti naudojimui, apiforminti vaizdingai ir ryškiai, kad sudomintų vaikus.